Prvý krát na doučovaní – rady pre študentov a doučovateľov

Prvý krát na doučovaní – rady pre študentov a doučovateľov

Publikované: 12. 6. 2019 Autor: Juraj S.

Začať chodiť na doučovanie, možno s ľahkosťou prirovnať k prvému rande. Pred prvou hodinou doučovania si študent, rodič alebo doučovateľ môžu klásť viaceré otázky a tréma môže byť na mieste. Pokiaľ nejde o jednorazové doučovanie tak je pravdepodobné, že sa s doučovateľom budete stretávať najbližšie mesiace, možno až roky počas celého štúdia, preto výber určite nepodceňujte.

Na čo si dať pozor, ak chcem nájsť dobrého doučovateľa?

Pri portáloch s doučovaním si všímajte hlavne kvalitu profilu. Profil samotný dokáže po krátkom preskúmaní vypovedať viac ako by ste predpokladali. Profil dokáže poslúžiť ako zrkadlo do duše doučovateľa. Ak lektor nevenuje dostatočnú pozornosť svojej sebaprezentácii, pravdepodobne sa rovnako kvalitne nepripraví na hodinu.

Ďaľšie otázky vo vás môže vyvolať profilová fotografia. Kvalitná a profesionálna vám povie viac, ako keby si lektor zvolil napríklad fotografiu s pohárom vína v ruke. Rovnako vám pomôžu referencie a to, či je profil overený. Ak sa príliš obávate o svoje dieťa, kontaktujte iba profily, ktoré sa na stránke javia ako overené.

Pri kontaktovaní lektora tiež zistite, či vám vyhovuje spôsob ako komunikuje, či sa vyjadruje kvetnato, stručne, alebo odmerane.

Miesto doučovania

Je prirodzené, že nie vždy sa dve strany dokážu dohodnúť tak, aby im situácia vyhovovala. Ak doučovateľ navrhol miesto, ktoré vám nevyhovuje, pokojne ho odmietnite a oslovte iného doučovateľa. Vo všeobecnosti je lepšie zvoliť neutrálne miesto, napríklad kaviareň alebo knižnicu. Ak to okolnosti dovolia a vyhovuje vám to, môžete sa s lektorom dohodnúť na doučovaní u vás doma, prípadne v kancelárii. Pri online doučovaní vám tieto starosti odpadajú. Netreba ale zabúdať na to, že by ste mali byť v tichom prostredí s dobrým pripojením na internet a upratať neporiadok, ktorý by mohol byť vidieť v pozadí.

Prvé doučovanie

Úlohou doučovateľa nie je vás učivo naučiť, ale pomôcť vám mu porozumieť, aby ste ho vedeli využiť aj v škole alebo v prípade cudzích jazykov v praxi. Ak sa chystáte na doučovanie, majte tento fakt vždy na mysli a očakávajte od svojho dieťaťa svedomitú prípravu – aby ste sa vyhli zbytočným nedorozumeniam.

Nehanbite sa a priznajte všetky svoje slabiny, nevedomosti a pochybnosti. Doučovateľ vás nejde známkovať, ale vám pomôcť, preto je na mieste odhaliť karty a priznať sa aj k tomu, že neovládate predchadzájuce učivo a nielen aktuálne z ktorého vás čakajú skúšky. Ak si nedôverujete hovoriť v cudzom jazyku pre skupinou, skúste súkromné doučovanie.

Som doučovateľ a čaká ma prvá hodina

Ak chcete študenta získať, je potrebné, aby ste na prvej hodine urobili ten správny dojem. Vopred sa spýtajte na učivo ktoré budete preberať. Dôležité je vedieť, či si študent prinesie vlastnú učebnicu, alebo očakáva materiály od vás, týmto sa vyhnete improvizácii a horšiemu dojmu z hodiny.

Nie je vôbec zahanbujúce ak na hodine priznáte, že niečo neviete. Malo by ale platiť, že ak študentovi sľúbite, že sa na problém pozriete po hodine a dáte mu vedieť, mali by ste svoj sľub dodržať.

Ak všetko pôjde hladko, môžete si byť istí, že vás študent odporučí ďalej svojim priateľom a spolužiakom, oslovia vás aj iní študenti a z mnohých z vás stanú priatelia aj v osobnom živote. A to je to najlepšie, čo vám môže doučovanie poskytnúť.