Ako rozpoznáte dobrého doučovateľa?

Ako rozpoznáte dobrého doučovateľa?

Publikované: 20. 6. 2019 Autor: Juraj S.

Nájsť dobrého doučovateľa môže byť skutočne veľmi tažké. Pokiaľ ho nájdete v okruhu svojich priateľov, alebo rodiny je to akoby ste vyhrali jackpot. Nie každý má vo svojom okolí niekoho na koho sa môže obrátiť a hlavne spoľahnúť.

Čo robiť pred prvou hodinou ak chcem dobrého doučovateľa nájsť?

Ak hľadáte online prezrite si profil doučovateľov. Profily vám veľa napovedia o doučovateľovi. Môžete sa pýtať otázky ako:

  • Má profil kvalitnú a profesionálnu fotku?
  • Napísal doučovateľ o sebe dostatočne dlhé predstavenie?
  • Aké má profil referencie?
  • Je doučovateľ aktuálne dostupný na doučovanie?
  • Ako rýchlo a ako často doučovateľ odpovedá na správy od študentov?
  • Je ochotný doučovateľ dochádzať na doučovanie?
  • Doučuje doučovateľov v mnou preferované časy? (napr. iba poobede)
  • Je profil overený? (niektoré stránky umožňujú napr. pripojiť svoj účet na sociálnych sieťach)
  • Má lektor certifikáty / diplomy alebo inú kvalifikáciu?

Pri kladení týchto otázok by ste nemali nič podceniť. Zvyčajne platí, že ak pochybujete, ale poviete si „to bude dobré“, tak nastane presný opak. Pokiaľ vás netlačí čas, môžete osloviť viacerých lektorov a porovnať, čo vám najviac vyhovuje, alebo sa s každým lektorom dohodnúť na skúšobnej hodine.

O tom ako ste pri výbere svojho doučovateľa obstáli sa dozviete na hodine. Niektoré z rád nižšie si je dôležité všímať počas prvej hodiny, ale väčšinu z nich neustále.

Doučovateľ by mal byť v prvom rade ľudský a vedieť prispôsobiť svoj štýl učenia vašim potrebám. Niekomu môže vyhovovať iba dohľad, iní potrebujú spoluprácu a preberať učivo krok po kroku.

Každý doučovateľ by mal prísť na hodinu pripravený. Ak sa lektor vopred nespýtal čo budete preberať, riziko, že hodina nebude kvalitná je veľmi vysoké.

A ako spoznáte, že lektor ktorého ste si vybrali je s určitosťou správna voľba?

Je to veľmi jednoduché. Napríklad ak vám na hodine sľúbi, že vám pošle úlohu, materiály, alebo čokoľvek na email tak by mal svoj sľub dodržať. Podobne je to napríklad, ak ste sa doučovali na maturitu, alebo dôležitú skúšku a lektor sa vám sám od seba ozve a opýta sa ako to dopadlo.

Práve týmito podrobnosťami rozlíšite výnimočných lektorov od tých dobrých, alebo priemerných.