Dá sa naučiť akýkoľvek cudzí jazyk za 5 dní?

Dá sa naučiť akýkoľvek cudzí jazyk za 5 dní?

Publikované: 9. 12. 2021 Autor: Kamila J.

Možno vás to prekvapí, ale je všeobecne známe, že v každom jazyku ľudia používajú približne len 800 slov na každodennej báze.

Takže pokiaľ sa viete naučiť týchto 800 najpoužívanejších slov a fráz v cudzom jazyku, tak sa budete vedieť dohovoriť vo väčšine každodenných situáciách. Dalo by sa povedať, že týchto 800 slovíčok tvorí základ komunikácie každého jazyka.

Otázka znie či sa dá naučiť 800 slovíčok za 5 dní a okrem toho si ich aj všetky zapamätať?

Keď vydelíme 800 piatimi, tak dostaneme 160 slovíčok za deň.

Ak má deň 8 pracovných hodín, tak by to znamenalo 20 nových slovíčok za hodinu.

Teraz to už neznie až tak veľa či?

Ak tomu venujete svoju plnú pozornosť počas 5 dní a učíte sa spôsobom, ktorý je efektívny, tak sa to rozhodne dá docieliť. Existujú taktiež rôzne techinky, ako sa rýchlejšie naučiť a zapamätať si nové učivo.

Je mi jasné, že väčšina ľudí nebude chcieť stráviť celých 5 dní sedením pri angličtine. No môžte si to rozložiť aspoň na 20 slovíčok denne, čiže 40 dní. Ako vidíte, tak za približne jeden mesiac by ste teoreticky mohli ovládať základy angličtiny. Ja som dôkazom toho, že sa to dá.

Len pred mesiacom som prišla do Ekvádoru. Ako isto viete, tak v Južnej Amerike väčšina ľudí hovorí iba po španielsky. To znamená, že s angličtinou si tu moc nevystačíte. Doteraz som nevedela ani zaťať po španielsky, teda ak nerátam pár slovíčok, ktoré som sa naučila z latino pesničiek ako “Vamos a la playa” (poďme na pláž) a “amor” (láska). :D

Použitím tejto metódy "800 slovíčok", sa už teraz viem sama vynájsť vo väčšine bežných životných situáciách, ako napr. objednať si jedlo v reštaurácii, nakúpiť potraviny alebo hodiť malý pokec s miestnym človekom.

Väčšina škôl je zameraná na pasívne učenie. Čiže to znamená, že učiteľka hovorí a vy si robíte poznámky. Prípadne čítate text a robíte gramatické cvičenia. Tradične vás školy naučia teóriu, gramatiku a štruktúru viet, ale kladú veľmi malý dôraz na hovorenie a praktickú aplikáciu jazyka.

Problém je len v tom, že jediný spôsob, ako sa plynule naučiť jazyk je rozprávaním. Čím viac jazyk používate, tým rýchlejšie sa naučíte. V praxi si vystačíte so základným prítomným, minulým a budúcim časom plus aspoň tých 800 najpoužívanejších slovíčok a fráz. Zvyšok gramatiky je možno potrebný na skúšky, ale v reálnom živote väčšinu z toho aj tak nebudete využívať. Keď sa nad tým zamyslíte, tak novorodencov neučíme gramatiku a napriek tomu sa naučia hovoriť jazyk plynule tým, že ho počúvajú a používajú.

Nato, aby ste si tých 800 slovíčok, čo najrýchlejšie zapamätali, tak ich potrebujete vidieť, počuť, vysloviť, napísať a použiť v kontexte.

Vo všeobecnosti si zapamätáme približne:


10% toho čo čítame

20% toho čo počujeme

30% toho čo vidíme

40% toho čo si napíšeme

50% toho čo povieme

60% toho čo si prakticky vyskúšame

70% toho čo využijeme v kontexte

80% toho čo nás skutočne zaujíma

90% ak skombinujeme všetky metódy dokopy


Dúfam, že sa vám článok pozdával. Ak chcete vedieť presne, ktoré tie najpoužívanejšie slovíčka sú, tak mi napíšte správu a ja vám rada pošlem celý zoznam.


V ďalšom blogu si rozoberieme pár metód, ako si rýchlejšie a efektívnejšie zapamätať novú slovnú zásobu.