Prínosy štúdia angličtiny v zahraničí a ako si vybrať správny výmenný program

Prínosy štúdia angličtiny v zahraničí a ako si vybrať správny výmenný program

Publikované: 7. 3. 2023 Autor: Juraj S.

Štúdium angličtiny v zahraničí môže byť fantastickým spôsobom, ako zlepšiť svoje jazykové znalosti, získať cenné životné skúsenosti a rozšíriť si obzory. Pri štúdiu v zahraničí sa ponoríte do novej kultúry, a keďže ste nútení denne komunikovať v angličtine, výrazne sa zlepší vaša jazyková vybavenosť. Okrem toho získate príležitosť poznať nových ľudí, nadviazať priateľstvá na celý život a spoznať iný spôsob života.

Výber správneho výmenného programu je základom úspešnej medzinárodnej skúsenosti. V tomto blogovom príspevku vás prevedieme každou časťou procesu od určenia vašich cieľov a želaných úspechov pre život v zahraničí až po výber miesta, kam pôjdete a aký typ výmenného programu je pre vás najlepší. Nakoniec sa dozviete viac o výhodách učenia sa angličtiny prostredníctvom spoznávania sveta a o tom, ako to môže pozitívne ovplyvniť váš život a kariéru do budúcnosti. Poďme sa do toho ponoriť!

Určite si svoje ciele a priority

Prvý krok pri výbere študijného programu v zahraničí je určiť si svoje ciele a priority. Chcete si zlepšiť svoje znalosti anglického jazyka, získať pracovné skúsenosti alebo sa jednoducho zábaviť a spoznať novú kultúru? Dávate prednosť životu a skúsenostiam vo veľkom meste, menšom meste alebo vidieku? Chcete študovať v anglicky hovoriacej krajine, alebo sa radšej ponoríte do nového jazyka a kultúry? Pochopenie vašich cieľov a priorít vám pomôže zúžiť výber a nájsť program, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Preskúmajte potenciálne školy a programy

Keď ste si určili svoje ciele a priority, môžete začať skúmať školy a programy v krajinách a lokalitách, ktoré vás zaujímajú. Vo všeobecnosti rozlišujeme dva typy výmen: vzdelávacie a kultúrne. V nasledujúcej časti sa dozviete o rôznych ponukách a možnostiach, ktoré existujú, a o tom, ako si vybrať tú, ktorá zodpovedá vašim cieľom a záujmom.

Výmeny v oblasti vzdelávania

Ak sa rozhodnete pre vzdelávací výmenný pobyt, hľadajte školy s dobrou povesťou a rozmanitými akademickými programami. Pozrite si webovú stránku školy a zistite, či sú na nej triedy a kurzy, ktoré vás zaujímajú a zodpovedajú vašim vzdelávacím cieľom. Mali by ste tiež preskúmať programy, ktoré ponúkajú, vrátane rozvrhu hodín, mimoškolských aktivít a dĺžky trvania programu, aby ste sa uistili, že sa hodí do vášho požadovaného časového rámca. Väčšina vzdelávacích výmenných programov vyžaduje, aby ste už boli zapísaní na školu alebo univerzitu vo vašej domovskej krajine, ale niektoré ponúkajú aj možnosť nastúpiť do programu od začiatku.

Dole je uvedených 5 hlavných typov možností vzdelávacích výmen:

Erasmus+: Program Erasmus+ je iniciatíva Európskej únie, ktorá podporuje medzinárodné vzdelávanie a odbornú prípravu. Ponúka možnosti štúdia, odbornej prípravy a stáží pre študentov a učiteľov v Európe i mimo nej.

Fulbrightov program: Fulbrightov program je iniciatíva vlády USA, ktorá ponúka granty občanom USA na štúdium, výučbu alebo výskum v zahraničí. Ponúka tiež granty zahraničným študentom, vedcom a odborníkom, aby prišli do Spojených štátov na podobné účely.

AIESEC: AIESEC je medzinárodná študentská organizácia, ktorá ponúka študentom možnosti štúdia a práce v zahraničí. Ponúka stáže a dobrovoľnícke programy v rôznych oblastiach vrátane obchodu, vzdelávania a sociálneho rozvoja.

Štúdium v zahraničí: Mnohé univerzity ponúkajú študijné programy v zahraničí, ktoré umožňujú študentom študovať na partnerskej inštitúcii v cudzej krajine. Tieto programy často riadi kancelária univerzity pre štúdium v zahraničí a ponúkajú celý rad kurzov v rôznych oblastiach.

ISEP: Medzinárodný výmenný program študentov (ISEP) je globálna sieť viac ako 300 univerzít vo viac ako 50 krajinách. Ponúka možnosti štúdia v zahraničí pre študentov na všetkých stupňoch vzdelávania.

Kultúrna výmena:

Ak sa nechcete prihlásiť na vzdelávací výmenný pobyt, programy kultúrnej výmeny ponúkajú neuveriteľnú príležitosť spoznať novú kultúru, rozšíriť si obzory a získať hlbšie poznanie sveta. Či už chcete pracovať, dobrovoľníčiť alebo jednoducho žiť v hostiteľskej rodine, kultúrne výmenné programy poskytujú pohlcujúcu skúsenosť, ktorá môže zmeniť váš pohľad na svet a obohatiť váš život. V tejto kapitole sa budeme venovať výhodám kultúrnych výmenných programov a poskytneme vám tipy, ako si vybrať správny program a čo najlepšie využiť svoje skúsenosti.

Dole uvádzame 5 hlavných možností kultúrnych výmen mimo vzdelávacích programov:

Au Pair: Au Pair je osoba, ktorá žije s hostiteľskou rodinou v cudzej krajine a pomáha s domácimi prácami, ako je starostlivosť o deti, upratovanie a varenie, výmenou za ubytovanie a stravu. Au pair zvyčajne pracujú niekoľko hodín denne a zvyšok času majú na spoznávanie krajiny a kultúry a navštevovanie miestnych jazykových kurzov. K dispozícii je mnoho au pair programov, napríklad AuPairWorld, Cultural Care Au Pair a Go Au Pair. Tieto programy pomáhajú párovať au pair s hostiteľskými rodinami a poskytujú podporu počas celej výmeny.

Pracovná výmena: Programy pracovnej výmeny umožňujú jednotlivcom pracovať výmenou za ubytovanie a stravu. Účastníci môžu pracovať na farmách, v ubytovniach alebo v iných typoch podnikov. Tento typ programu je ideálny pre tých, ktorí chcú spoznať novú kultúru a zároveň sa naučiť nové zručnosti a ušetriť peniaze za ubytovanie a stravu. Programy ako WWOOF (Worldwide Opportunities on Organic Farms) a Workaway ponúkajú možnosti výmennej práce po celom svete. Účastníci si môžu vyhľadať hostiteľov v rôznych krajinách a pracovať výmenou za ubytovanie a stravu.

Dobrovoľníctvo v zahraničí: Dobrovoľnícke programy ponúkajú možnosť pracovať na komunitných projektoch a zmeniť svet k lepšiemu. Účastníci môžu okrem iného pracovať na projektoch ochrany životného prostredia, ochrany zvierat alebo programoch sociálnej spravodlivosti. Dobrovoľnícke programy často poskytujú ubytovanie a stravu a môžu byť skvelým spôsobom, ako získať nové zručnosti a skúsenosti a zároveň prispieť k užitočnej veci.

Stáž v zahraničí: Ak sa chcete zlepšiť v obchodnej angličtine a získať výhodu na trhu práce, stáž v zahraničí môže byť pre vás to pravé. Programy stáží ponúkajú možnosť získať pracovné skúsenosti v cudzej krajine a zároveň rozvíjať svoje znalosti anglického jazyka. Účastníci môžu pracovať pre miestne podniky alebo neziskové organizácie, pričom získajú cenné zručnosti a prehľad o miestnej ekonomike a kultúre.

Premyslite si miesto

Lokalita je dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere študijného programu v zahraničí. Premýšľajte o kultúrnom a spoločenskom prostredí, v ktorom chcete byť, ako aj o podnebí a geografii oblasti. Ak sa zaujímate o históriu a umenie, môžete zvážiť štúdium v meste s množstvom múzeí a galérií. Ak máte radi prírodu, možno budete chcieť študovať v regióne s krásnou prírodou a aktivitami v prírode.

Pozrite sa na finančnú pomoc a štipendiá

Štúdium v zahraničí môže byť nákladné, preto je dôležité preskúmať možnosti finančnej pomoci a štipendií. Mnohé školy a programy ponúkajú štipendiá špeciálne pre študentov študujúcich v zahraničí. Okrem toho môžete mať nárok na finančnú pomoc prostredníctvom svojej domovskej univerzity alebo externých organizácií. Urobte si prieskum a preskúmajte všetky možnosti, aby ste našli najlepšiu finančnú podporu pre svoje štúdium v zahraničí.

Prínosy štúdia angličtiny v zahraničí

Keď sme sa už venovali niektorým tipom na výber správneho výmenného programu, poďme preskúmať kultúrne, osobné a vzdelávacie výhody pobytu a štúdia angličtiny v zahraničí.

Jazykové ponorenie

Jednou z najvýznamnejších výhod štúdia angličtiny v zahraničí je možnosť ponoriť sa do jazyka. Keď ste denne obklopení jazykom, ste nútení hovoriť, čítať a písať v angličtine, čo môže výrazne zlepšiť vaše jazykové schopnosti. Môžete tiež lepšie spoznáte nuansy jazyka, ako sú idiómy a slang, s ktorými ste sa v školskom prostredí nemuseli stretnúť.

Kultúrne ponorenie

Štúdium angličtiny v zahraničí vám tiež dáva príležitosť ponoriť sa do novej kultúry. Spoznáte nové jedlá, zvyky a tradície a budete mať možnosť komunikovať s ľuďmi z rôznych prostredí. To vám môže rozšíriť obzory, zvýšiť kultúrne povedomie a urobiť vás otvorenejšími.

Osobnostný rast

Štúdium angličtiny v zahraničí môže podporiť aj osobnostný rast. Život v novej krajine, ďaleko od rodiny a priateľov, môže byť náročnou, ale aj veľmi obohacujúcou skúsenosťou. Rozviniete si nezávislosť, samostatnosť a odolnosť, čo vám môže pomôcť uspieť v akejkoľvek oblasti života.

Kontakty a kariérne príležitosti

Štúdium angličtiny v zahraničí vám môže otvoriť aj možnosti nadväzovania kontaktov a kariéry. Spoznáte nových ľudí vrátane iných študentov, učiteľov a odborníkov, ktorí vám môžu poskytnúť cenné kontakty a poznatky z tohto odvetvia. Okrem toho štúdium v zahraničí môže potenciálnym zamestnávateľom preukázať, že máte skúsenosti s prácou v multikultúrnom prostredí, čo môže byť na dnešnom globálnom trhu práce cennou výhodou. Ak sa chcete dozvedieť viac o výhodách štúdia angličtiny v obchodnom prostredí, pozrite si náš blogový príspevok ako si zlepšiť obchodnú angličtinu.

Vylepšený životopis

Nakoniec, štúdium angličtiny v zahraničí môže vylepšiť váš životopis. Zamestnávatelia často hľadajú kandidátov, ktorí majú rôzne skúsenosti a ktorí môžu do práce vniesť jedinečný pohľad. Štúdium v zahraničí môže preukázať, že ste prispôsobiví, flexibilní a máte schopnosť pracovať v rôznych prostrediach. Okrem toho štúdium v zahraničí môže ukázať, že sa usilujete o osobný a profesionálny rast, čo môže byť cennou devízou v akejkoľvek kariérnej oblasti.

Ako čo najlepšie využiť výmenný pobyt

Keď sme už prebrali výhody štúdia angličtiny v zahraničí a niekoľko tipov na výber správneho výmenného programu, poďme si povedať, ako zo svojej skúsenosti vyťažiť čo najviac.

Nájdite si miestnu jazykovú školu alebo lektora

Akonáhle sa usadíte v novej krajine, začnite hľadať jazykové školy, ktoré podporia vaše jazykové vzdelávanie. Vo väčšine väčších miest sa nachádzajú medzinárodné jazykové školy, ktoré vyučujú jazyk zahraničných študentov. Je to tiež skvelé miesto, kde sa môžete zoznámiť s inými expatmi a začať budovať miestnu sieť. Ak chcete nájsť jazykovú školu vo svojom okolí, jednoducho vyhľadajte napríklad "jazyková škola Košice" alebo "kurz angličtiny Bratislava". Ak sa vám nepodarí nájsť miestnu jazykovú školu vo vašom okolí, stále máte šancu získať pomoc pri učení, ako aj sociálnu sieť tým, že si nájdete miestneho lektora - stále získate vzdelávaciu podporu pri učení sa angličtiny a lektor vás môže zoznámiť s ďalšími ľuďmi vo vašom okolí. Miestneho lektora nájdete napríklad vyhľadaním "doučovanie angličtiny Banská Bystrica" alebo "doučovateľ angličtiny Žilina". Ak si chcete prečítať viac o výhodách dobrého doučovateľa, môžete si pozrieť náš blogpost o výhodách individuálneho doučovania.

Prijmite jazyk a kultúru

Aby ste zo svojho štúdia v zahraničí vyťažili čo najviac, je nevyhnutné prijať jazyk. Využite každú príležitosť na precvičovanie svojich jazykových zručností v angličtine, a to v triede aj mimo nej. Hovorte po anglicky so spolužiakmi, hostiteľskou rodinou a miestnymi obyvateľmi. Sledujte miestne televízne programy a filmy a čítajte miestne knihy a noviny. Čím viac budete cvičiť, tým istejší a zdatnejší budete v jazyku.

Aby ste sa mohli naplno ponoriť do miestnej kultúry, musíte byť otvorení a ochotní prijímať nové skúsenosti. Ochutnajte miestne jedlá, navštívte kultúrne podujatia a spoznajte miestne zvyky a tradície. Pomôže vám to hlbšie pochopiť kultúru a vyťažiť zo svojich skúseností maximum.

Záver

Na záver možno povedať, že štúdium angličtiny v zahraničí môže byť neuveriteľne obohacujúcou skúsenosťou. Môže zlepšiť vaše jazykové zručnosti, rozšíriť vaše obzory a podporiť osobný a profesionálny rast. Ak si chcete vybrať správny výmenný program, zvážte svoje ciele, lokalitu, školu, mimoškolské aktivity a trvanie a harmonogram programu. Ak chcete zo svojej skúsenosti vyťažiť čo najviac, prijmite jazyk a kultúru, zapojte sa, nájdite si miestne jazykové kurzy a bavte sa! Štúdium angličtiny v zahraničí je investíciou do vašej budúcnosti a môže vám poskytnúť cenné skúsenosti, zručnosti a priateľov, ktorí vám vydržia po celý život.