Ako učiť deti efektívne cudzie jazyky

Ako učiť deti efektívne cudzie jazyky

Publikované: 17. 6. 2019 Autor: Juraj S.

Diskusie o tom, či, kedy a ako začať pri  deťoch s cudzími jazykmi sa rozchádzajú. Deti vyrastajúce prirodzene v dvojjazyčnej rodine vnímajú dva jazyky ako samozrejmosť, zatiaľ čo niektorí rodičia sa obávajú či ich dieťa v tak nízkom veku zvládne a „v hlave sa mu to nepomotá“.

Neexistuje jednoznačná odpoveď, pravdou však je v dieťa sa v nízkom veku oveľa ľahšie učí a samotné učenie cudzieho jazyka dieťa nepovažuje za učenie, ale za niečo prirodzené. V staršom veku pri štúdiu, počas cestovania, alebo v práci bude znalosť cudzieho jazyka vždy iba výhoda. Ak by sa aj v mladosti vyskytli problémy s učením určite sa na ne s odstupom času pozrie s nadhľadom.

Ako sa deti naučia najefektívnejšie cudzí jazyk?

Pripravili sme pre vás, niekoľko rád ktoré vás môžu inšpirovať. Ideálne, ak sa pri učení skombinuje viacero možností.

Cudzojazyčná škôlka

Škôlka so zameraním na cudzí jazyk je pre deti ideálny spôsob ako sa jazyk naučiť. Nástup do škôlky a adaptácia môže byť trochu ťažšia, ale keď sa dieťa „oťuká“ a vytvorí si svoje prirodzené prostredie a kamarátov.

Rodičia rozprávajúci cudzím jazykom

Pokiaľ nieste native speaker, alebo neovládate jazyk na úrovni aspoň C1 myslíme si, že nie je vhodné aby rodičia na dieťa hovorili cudzím jazykom. Pravda je, že dieťa sa dokáže jazyk naučiť, pravdepodobne ho, ale naučíte aj všetky svoje zlozvyky a nedostatky, ktoré sa budú iba ťažko odnaúčať. Podobne je to napríklad aj s akcentom, ktorý dieťa získa. Výhodu majú dvojjazyčné páry, u ktorých každý z rodičov ovláada iný materinský jazyk. Takto sa dieťa dokáže hravo naučiť rodný jazyk oboch rodičov a pokiaľ žijú v zahraničí, tak aj miestny jazyk.

Súkromný učiteľ jazyka

Pri súkromnom učiteľovi môže ísť o pomerne drahú výučbu, ale vhodnú investíciu do budúcna. Ideálne ak dieťa napríklad chodí do cudzojazyčnej škôlky a poobede sa mu 1-2 krát do týždňa venuje učiteľ. Určite, ale platí pravidlo, že všetko s mierou.

Básničky a pesničky v cudzom jazyku

Zaspievať si pesničku,alebo riekanku v cudzom jazyku, môže byť pre deti zábava. Ako doplnok pri učení sa určite odporúčame. Deti sa naučia vymenovať napríklad zvieratká, farby a podobne.

Sledovanie televízie v cudzom jazyku

Deti displaye a televízie milujú. Rodčia deti radi zamestnajú tabletom, mobilom, alebo televíziou, aby v domácnosti postíhali nevyhnutné povinnosti. Sledovanie rozprávok v cudzom jazyku, môže mať pozitívny význam, že sa dieťa jazyk naučí a osvojí si ho. Existuje nejeden prípad, keď sa deti v mladom veku naučili cudzí jazyk iba sledovaním TV v inom jazyku. Treba, ale zobrať do úvahy aj negatívne dopady, že dieťa si vybuduje akúsi „závislosť“ a v budúcnosti bude na telefóne a tablete tráviť stále viac času miesto času stráveného na ihrisku s kamarátmi.

Edukatívne aplikácie

Existuje obrovské množstvo edukatívnych aplikácií, ktoré deťom pomáhajú hravou formou učiť sa cudzí jazyk. Samotná aplikácia by mala slúžit iba ako spestrenie pri učení sa. Nemožno predpokladať, že iba z aplikácie sa cudzí jazyk dieťa skutočne naučí. Z uvedených možností je táto možnosť pravdepodobne najmenej efektívna.