10 zaujímavostí o angličtine, ktoré si (možno) nevedel.

10 zaujímavostí o angličtine, ktoré si (možno) nevedel.

Publikované: 27. 10. 2020 Autor: Robert G.

Vedeli ste, že enneacontakaienneagon je ozajstné anglické slovo?

V skutočnosti, význam tohto slova je rovnako bizarný ako slovo samotné: je to útvar s 99 stranami J. V porovnaní s inými jazykmi sa môže angličtina javiť jednoduchá, ale to len preto lebo si veľa ľudí neuvedomuje, že je plná bláznivých výmyslov, misinterpretácií, chýb, divných slov a dokonca aj veľa zbytočných slov!

  1. I am— (ja som) je ta najkratšia úplná veta v anglickom jazyku.
  2. Pangram je veta, ktorá obsahuje každé jedno písmenko abecedy. Príkladom takejto vety je napríklad: „The quick brown fox jumps over the lazy dog”. (rýchla hnedá líška skáče cez lenivého psa)
  3. Supercalifragilisticexpialidocious nie je najdlhším slovom v anglickom jazyku.  Toto extra dlhé slovo, ktoré pravdepodobne znamená niečo ako : ”fantasticky” bolo spopularizované vo filme Marry Poppins a následne bolo pridané aj do slovníka. Čo ste ale pravdepodobne nevedeli je , že existuje slovo, ktoré je dokonca ešte dlhšie smile.  Tým slovom je  Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. Je to typ pľúcneho ochorenia, ktoré spôsobuje vdychovanie prachu a popolu. Nech sa páči, skúste to vysloviť smile.
  4. Takisto rozoznávame aj takzvané “ghost-words”, ktoré má na svedomí tlačový škriatok. Slová, ktoré sa v slovníku ocitli tlačovou chybou. Jedno z takých neexistujúcich slov je napr. “dord”, ktoré sa objavovalo v slovníku po dobu 8 rokov v polovici 20. storočia.
  5. Najkratším, najstarším a najbežnejšie používaným slovom je slovo “I” (JA). Stredoveké rukopisy nám prezrádzajú, že medzi najstaršie slová v angličtine patria “I,” “we,” “two,” a “three.” Týmto sa stáva “I” jedným z najkratších a najstarších slov v angličtine. Je to takisto slovo, ktoré je v bežnej konverzácii najviac používané.
  6. Každé dve hodiny je do slovníka pridané nové slovo. Kým si stihnete skočiť pre niečo pod zub, bude do slovníka anglického jazyka pridané ďalšie nové slovo. Počas roka sa do slovníka pridá dokonca niečo cez 4000 nových slov. Takže, nabudúce, keď sa budete snažiť urobiť dojem na vašu dizertačnú komisiu, skúste pridať zopár nových slov do vášho projektu.
  7. Existuje názov pre slová, ktoré často opakujeme. Slovám, ktoré často používame, hoci nepridávajú samotnej vete žiadny význam či hodnotu, hovoríme “barličky”. Napríklad „Then I was like, OMG, then like, he went there, and like…”. Je očividné, že “like” je v tomto prípade tzv. slovo - barlička, ktoré nie je vo vete vôbec potrebné. Je to obdobné, ako keď niekto v slovenčine používa slovo ”oné” alebo v maďarčine “izé”. Ďalšie podobné slová používané ako barličky sú napr. “actually”, “honestly” a “basically”.
  8. Slovo SWIMS bude vždy len SWIMS aj keď ho otočíme hore nohami. Tieto slová sa nazývajú Ambigramy. Toto slovo bolo vytvorené americkým vedcom a držiteľom Pulitzerovej ceny - Douglasom Hofstadterom zaoberajúcim sa kognitívnou vedou.
  9. Angličtina je jazykom oblohy. To znamená, že všetci piloti sa musia pri komunikácii s kontrolnou vežou identifikovať a komunikovať len v angličtine, a to bez ohľadu na ich pôvod či národnosť.
  10. Slovo “girl” zvyklo označovať malého chlapca aj malé dievča. Slovo “girl” pôvodne neoznačovalo žiadne špecifické pohlavie. Znamenalo  “child”(dieťa) alebo “young person” (mladá osoba) bez ohľadu na pohlavie dieťaťa.