Bezplatná pomoc s domácou úlohou

  • opýtaj sa na otázku
  • získaj odpoveď za pár minút

Otázky


Potrebuješ rýchlu pomoc s príkladom na domácu úlohu? Opýtaj sa doučovateľov na DoučMa.sk. Radi ti bezplatne pomôžu.

všetky predmety slovenský jazyk anglický jazyk nemecký jazyk matematika chémia fyzika Excel

Premena jednotiek hmotnosti

Dobrý deň potrebovala by som vypočítať tento príklad.

Odpovedať na otázku

Jana L.   |   fyzika - sš

Fyzika

Prosim, ako mam vypocitat zadane ulohy?

Zobraziť 1 odpoveď

Aveline J.   |   fyzika - sš
Ahoj aveline. Na papieri máš tri sériovo zapojené odpory, z ktorých je jeden vykladaný z dvoch paralelných. Tj výsledný odpor R=R1+(1/R2+1/R3)+R4
Napätia sa delia sériovo a prúdy sa scituju paralelne. Ak treba poradiť ďalej, daj vedieť

Fyzika

Prosim, ako mam vypocitat zadane ulohy?

Odpovedať na otázku

Aveline J.   |   fyzika - sš

Fyzika

Prosim, ako mam vypocitat zadane ulohy?

Zobraziť 1 odpoveď

Aveline J.   |   fyzika - sš
Ohmov zakon hovori ze U = R x I (napatie = prud krat odpor). Celkovy odpor (R) je len sucet jednotlivych odporov (R1+R2+R3+R4), cize R = 126 ohmov. Upravenim vzorca ohmoveho zakonu (vydelenim oboch casti rovnice odporom) ziskame vzorec I = U/R. Dosadime do vzorca a dostaneme I = 150/126, cize I = 1.19 A. Na vypocitanie I2 potrebujeme R1, R2 a R4, cize R(1+2+4) = 66 ohmov. TO dosadime do vzorca ktory sme pouzili predtym. I = U/R, cize I2 = U/(R1+R2+R4), cize I2 = 150/66. To je 2.27 A. To iste spravime aj pre I3, len nahradime R2 za R3. Cize I3 = U/(R1+R3+R4) -> I3 = 150/(16+60+10) -> I3 = 1.74 A.

Fyzika

Prosím vás, neviem vyriešiť jeden príklad, poradíte mi prosím? Mosadzná guľôčka bola vo vzduchu vyvážená zvážim s hmotnosťou 25kg. Guľôčku zavesíme pod misku váh a ponoríme do kašičky s destilovanovou vodou. Určte, aké závažie a na ktorú misku váh treba položiť, aby nastala rovnováha. Ďakujem

Zobraziť 1 odpoveď

ベザリウスヤミ   |   fyzika
Ahoj,

v príklade využiješ Archimedov zákon. gulička z mosadze (nájdi si hustotu) má hmotnosť 25g (si si istý, že kg? 25 kg bude riadna guľa z mosadze, nie gulička)
Ponorením do vody bude gulička nadnášaná silou tiaže vody, ktorú vytlačila mosadz. tj. potrebuješ objem mosadznej guličky, ktorú zistíš z hustoty a hmotnosti. potom zistíš hmotnosť vody o objeme mosadze. To je hmostnosť, ktorú treba doplniť na misku váh, na ktorej je zavesená gulička.

veľa zdaru

Fizeauova metoda

Dobry den! Prosim zdatnych fyzikarov o pomoc s nasledovnou ulohou 2. Potrebujem vypocet s riesenim a vysvetlenie prikladu ako takeho, preco dochadza k tomuto javu, vysvetlenie Fizeauovej metody. Vopred velmi pekne dakujem.

Zobraziť 3 odpovede

ahoj
predstav si svetlo v tomto prípade ako rad guličiek, fotónov. tie buď narazia na zub kolieska, alebo prejdú cez štrbinu medzi zubami. S rýchlosťou otáčania sa kolieska vieš merať čas, medzi štrbinou a zubom. v tom čase prejde fotón, častica svetla cez medzeru na druhú stranu, odrazí sa a vráti sa naspäť, aby narazila na zub. teda čas zmeny z medzery na zub a prejdenie svetla k zrkadlu a naspäť sa rovnajú.

koliesko má 720 zubov a rovnako vela medzier, a rotuje s frekvenciou 12,6-krát za sekundu. čas jednej zmeny zo zubu na medzeru je teda 1/(12,6*1440) sekundy a tento čas je čas, za ktorý prejde svetlo 2*8633m. dosadím teda do vzorca pre rýchlosť: v=s/t=2*8633/(1/(12,6*1440))=2*8633*12,6*1440=313 274 304 m/s.
v prípade, ak by si točil kolieskom rýchlejšie, začal by si vidieť svetlo znova, lebo by sa koliesko posunulo o vzdialenosť medzi dvoma medzerami. a potom znova nie a tak ďalej.

S pozdravom,

Martin

fyzika sš

Prosim, vedeli by ste mi spisat riesenia nasledovnych cviceni, okrem trojky a stvorky? Dakujem vopred.

Zobraziť 2 odpovede

1. Dôležitým príkladom pozdĺžneho vlnenia je zvuk. Membrána bubna
striedavo stláča a rozpína vzduch a vytvára pozdĺžnu zvukovú
vlnu, ktorá sa šíri vo vzduchu.
V pevných látkach sa stretávame s oboma typmi vlnenia – priečnym
i pozdĺžnym. Platí, že pozdĺžne vlnenie vyvoláva zmenu objemu danej
látky, zatiaľ čo priečne vlnenie vyvoláva zmenu jej tvaru. Pevné látky sa bránia zmene tvaru a objemu. Pri naťahovaní alebo skrúcaní cítime napätie v látke. Preto sa bude v pevných látkach šíriť pozdĺžne aj priečne vlnenie.
V tekutinách sa môže šíriť iba pozdĺžne vlnenie. Okrem týchto dvoch typov sa stretávame ešte s povrchovými vlnami, ktoré sa šíria na rozhraní prostredí, napríklad na rozhraní vody a vzduchu – na vodnej hladine. Časti vody sa pohybujú po kružnici, prípadne po elipse.
Všetky doteraz spomenuté vlnenia nazývame postupné vlnenia. Okrem
nich existuje stojaté vlnenie – priečne i pozdĺžne.
Stojaté vlnenie vzniká napríklad na strunových hudobných nástrojoch, kde počet uzlov a kmitní závisí od ich frekvencie. Základný tón vznikne pri stojatej vlne s jednou kmitňou uprostred, pri tzv. prvej harmonickej frekvencií. Druhý, ak stojaté vlnenie má dve kmitne. Podobne to funguje aj pri stojatom vlnení, ktoré vznikne na pružine. Ak by sa skladali dve proti sebe postupné vlnenia s rôznymi amplitúdami, potom by vzniklo okrem stojatého vlnenia aj postupné vlnenie, ktoré by sa šírilo v smere vlny s väčšou amplitúdou. Takýto prípad nastáva napríklad v rádiolokátoroch pri čiastočnom odraze elektromagnetickej vlny na konci vlnovodu, ktorým sa vlna privádza k vysielacej anténe.

Mechanicke vlnenie

Ahojte, vedel by mi niekto vyriešiť príklady C) D) E) F) 2) 3) prosím? Vďaka moc

Odpovedať na otázku

Kristína T.   |   fyzika - sš

Mechanické vlnenie

Dobrý deň, vedel by mi niekto vyriešiť príklady C) D) E) F) 2) 3) prosím? Vďaka moc

Odpovedať na otázku

Kristína T.   |   fyzika - sš

Mechanické vlnenie

Ahojte, vedel by mi niekto vyriešiť príklady C) D) E) F) 2) 3) prosím? Vďaka moc

Odpovedať na otázku

Kristína T.   |   fyzika - sš