Angličtina je jedným z najrozšírenejších jazykov na svete, hovorí ňou viac ako 1,5 miliardy ľudí. Je úradným jazykom vo viac ako 50 krajinách a bežne sa používa v medzinárodnej komunikácii, podnikaní a vzdelávaní. V tomto príspevku na blogu sa budeme venovať histórii a vývoju anglického jazyka od jeho prvopočiatkov až po súčasnosť a rozoberieme význam doučovania angličtiny vo vzdelávaní.
Obdobie starej angličtiny, známe aj ako anglosaské, trvalo od roku 450 do roku 1100 nášho letopočtu. Vyvinula sa z germánskych jazykov, ktorými hovorili anglosaské kmene, ktoré sa usadili v Anglicku v 5. storočí n. l., vtrhli do Británie a založili vlastné kráľovstvá. Stará angličtina sa vyznačovala zložitým systémom skloňovania s rôznymi tvarmi podstatných mien, slovies a prídavných mien. Jej slovná zásoba bola tiež silne ovplyvnená germánskymi jazykmi, pričom mnohé slová sú stále rozpoznateľné v modernej angličtine. Najstarší zachovaný staroanglický text je Cædmonov hymnus, ktorý pochádza približne zo 7. storočia. Počas obdobia starej angličtiny prešiel jazyk výraznými zmenami a mal mnoho znakov, ktoré sa líšia od modernej angličtiny.
Stará angličtina je vysoko skloňovaný jazyk so zložitým gramatickým systémom. Má štyri gramatické pády a podstatné mená, prídavné mená a zámená majú rôzne tvary v závislosti od pádu. Slovesá majú rôzne tvary v závislosti od času, osoby a čísla. Stará angličtina mala aj bohatú slovnú zásobu s mnohými slovami, ktoré sa v modernej angličtine už nepoužívajú. Staroanglická výslovnosť sa tiež líšila od modernej angličtiny a mala iné samohlásky a spoluhlásky.
Ako vidíme z príkladov, abeceda bola veľmi odlišná od tej dnešnej. Staroanglická abeceda je známa aj ako anglosaská alebo futhornská abeceda. Pozostávala z 33 písmen a používala sa na zápis staroanglického jazyka od 5. storočia do 12. storočia.
Obdobie stredovekej angličtiny trvalo od roku 1100 do roku 1500 n. l. a pre anglický jazyk bolo obdobím veľkých zmien. Po normanskom dobytí v roku 1066 sa jazykom vládnucej vrstvy stala francúzština, v dôsledku čoho sa do angličtiny prevzalo mnoho francúzskych slov. Slovná zásoba stredovekej angličtiny sa naďalej vyvíjala a vďaka štúdiu klasickej literatúry sa do nej dostalo mnoho latinských a gréckych slov. Jazyk sa vyznačoval zjednodušenou gramatikou s menším počtom skloňovaní a štandardizovanejším a dôslednejším poriadkom slov. Výslovnosť sa tiež líšila od modernej angličtiny, s odlišnými samohláskami a spoluhláskami.
Ako je vidieť z príkladov, abeceda sa viditeľne zmenila. Anglická abeceda stredoveku bola v podstate rovnaká ako staroanglická abeceda, ktorá sama vychádzala z latinky. Neexistovala teda žiadna osobitná "anglická abeceda stredoveku" ako taká. V období stredovekej angličtiny sa však zaviedli niektoré pravopisné konvencie ovplyvnené francúzštinou, vďaka ktorým sa pravopis anglických slov začal viac podobať dnešnému spôsobu písania.
Raná moderná angličtina trvala od roku 1500 do roku 1800 n. l. a vyznačovala sa významnými zmenami v anglickej gramatike, slovnej zásobe a výslovnosti. Raná moderná angličtina mala pravidelnejšiu a štandardizovanejšiu gramatiku ako stredoveká angličtina. Slovná zásoba ranej angličtiny sa rozšírila aj o výpožičky slov z iných jazykov, napríklad z latinčiny a gréčtiny. Výslovnosť angličtiny mala bližšie k modernej angličtine ako k stredovekej, ale stále existovalo veľa rozdielov vo výslovnosti slov. Kníhtlač zavedená v 15. storočí pomohla štandardizovať jazyk, čím sa stal prístupnejším pre širšie publikum.
V tomto období prešlo Anglicko radom významných kultúrnych a politických zmien vrátane renesancie a osvietenstva. Tieto hnutia pomohli formovať jazyk, pretože sa doň dostali nové slová a pojmy z latinčiny a gréčtiny.
Jednou z najvýznamnejších zmien v angličtine v tomto období bol Veľký samohláskový posun, séria zmien vo výslovnosti anglických samohlások. Tento posun sa dotkol dlhých samohlások, čo spôsobilo, že sa začali vyslovovať inak ako ich stredoanglické náprotivky. Tento posun bol tiež faktorom, ktorý prispel k nepravidelnostiam v hláskovaní anglických slov.
V období raného novoveku došlo aj k štandardizácii anglickej gramatiky a pravopisu. V roku 1662 vytvorila Kráľovská spoločnosť prvý oficiálny slovník anglického jazyka, ktorý obsahoval pravopis a definície slov. To pomohlo štandardizovať pravidlá pravopisu a gramatiky v angličtine, čím sa uľahčilo jej učenie a používanie.
Medzi slávnych spisovateľov, ktorí žili v tomto období, patria William Shakespeare, John Donne a John Milton. Ich diela mali významný vplyv na jazyk a prispeli k vzniku nových slov a fráz, ktoré sa používajú dodnes.
V ranom novoveku sa v angličtine používala latinka, čo je rovnaký systém písania, aký sa dnes používa v modernej angličtine. Anglická abeceda má 26 písmen, ktoré sú rovnaké v ranom modernom aj modernom anglickom jazyku. Ako však môžeme vidieť na uvedených príkladoch, pravopis niektorých slov sa časom zmenil, čo môže moderným čitateľom sťažovať čítanie ranonovovekých anglických textov.
Moderná angličtina, ktorá sa začala používať okolo roku 1800 n. l., je súčasným štádiom jazyka a používa ju viac ako 1,5 miliardy ľudí na celom svete ako svoj prvý alebo druhý jazyk. Vyznačuje sa zjednodušenou gramatikou s menším počtom skloňovaní a pevnejším slovosledom. Počas obdobia neskorej modernej angličtiny došlo v jazyku k mnohým významným zmenám v dôsledku rôznych faktorov vrátane technologického pokroku, globalizácie a zmien v kultúre a spoločnosti. Jednou z najvýznamnejších zmien bola štandardizácia jazyka, ktorá sa dosiahla prostredníctvom vývoja slovníkov a gramatík, ktoré pomohli vytvoriť jednotný systém pravopisu, gramatiky a interpunkcie. Vplyv americkej angličtiny viedol aj k prijatiu mnohých amerikanizmov, najmä v oblasti obchodu a populárnej kultúry.
V tomto období sa naďalej rozširovala aj slovná zásoba angličtiny, do ktorej sa dostávali nové slová z rôznych zdrojov vrátane vedeckých objavov, technológií a kultúrnej výmeny. Mnohé z nových slov boli prevzaté z iných jazykov, najmä z latinčiny a gréčtiny, a tieto výpožičky sú dodnes podstatnou súčasťou anglického jazyka.
Ďalším významným vývojom v období neskorej modernej angličtiny bol rast regionálnych dialektov, ktorý bol dôsledkom šírenia angličtiny na nové územia a vplyvu iných jazykov na jazyk. Dnes sa na celom svete hovorí mnohými rôznymi regionálnymi variantmi angličtiny, pričom každý z nich má svoje jedinečné črty a vlastnosti.
Nakoniec, v období neskorého novoveku sa angličtina naďalej vyvíjala a prispôsobovala meniacim sa okolnostiam, čo zabezpečilo jej pretrvávajúci význam a dôležitosť v dnešnom svete. Do neskoro modernej angličtiny sa začlenili nové idiómy, slangy a výrazy, ktoré sú veľmi charakteristické pre našu súčasnosť.
Moderná anglická abeceda je rovnaká ako latinská abeceda, pozostáva z 26 písmen od A po Z. Od staroanglickej abecedy sa líši niekoľkými významnými spôsobmi. Stará angličtina používala runové písmo, ktoré obsahovalo niekoľko ďalších znakov, ktoré sa v modernej angličtine nepoužívajú. Moderná anglická abeceda obsahuje aj písmená "j", "u" a "w", ktoré sa v starej angličtine nepoužívali. Okrem toho moderná anglická abeceda používa veľké písmená pre vlastné mená a na začiatku viet, zatiaľ čo stará angličtina nerozlišovala medzi veľkými a malými písmenami.
Angličtina sa naďalej vyvíja, mení s dobou a je zaujímavé uvažovať o tom, aká môže byť budúcnosť tohto neustále sa vyvíjajúceho jazyka. S rozvojom technológií a globalizácie sa angličtina stala dominantnejšou ako kedykoľvek predtým a zdá sa, že sa bude šíriť ďalej a ovplyvňovať ostatné jazyky na celom svete.
Niektorí lingvisti predpovedajú, že angličtina sa v budúcnosti ešte viac zjednoduší, pretože sa bude naďalej používať ako globálny jazyk na komunikáciu medzi rôznymi kultúrami a prostrediami. Iní špekulujú, že angličtina si bude naďalej požičiavať slová z iných jazykov a jej slovná zásoba bude ešte rozmanitejšia.
Nezávisle od toho, ako sa bude jazyk vyvíjať, je jasné, že angličtina zostane kľúčovým nástrojom komunikácie a vzdelávania v globalizovanom svete. Pre lektora alebo učiteľa je dôležité mať prehľad o najnovšom vývoji anglického jazyka a v reakcii na tieto zmeny naďalej prispôsobovať a zdokonaľovať vyučovacie stratégie.
Význam doučovania angličtiny Výsledkom vývoja anglického jazyka v priebehu storočí je zložitý a rozmanitý súbor pravidiel a štruktúr, v ktorých môže byť pre študentov jazyka náročné sa orientovať. Preto môže byť doučovanie angličtiny pre študentov, ktorí chcú zlepšiť svoje zručnosti v čítaní, písaní a hovorení v tomto jazyku, nesmierne cenné.Doučovanie angličtiny ponúka celý rad výhod pre študentov, ktorí si chcú zlepšiť gramatiku (viac informácií o tom nájdete v blogovom príspevku bežné gramatické chyby), slovnú zásobu a výslovnosť - doučovanie však môže byť prospešné aj pre sebadôveru študenta v jeho schopnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako môže byť doučovateľ veľkým prínosom nielen pre vaše štúdium anglického jazyka, pozrite si tento príspevok o výhodách individuálneho doučovania angličtiny. Niektoré z kľúčových výhod sú nasledovné:
Ak ste sa rozhodli nájsť si doučovateľa angličtiny, ktorý vám pomôže v procese učenia, v rámci doučovania angličtiny je k dispozícii mnoho typov a zdrojov. Od stanovenia cieľov až po efektívne techniky štúdia (pozrite si náš príspevok na túto tému, kde sa dozviete viac o tom,) aké majú doučovatelia metódy učenia, ktoré potrebujete na to, aby ste sa mohli rozvíjať. Typy doučovania sú nasledovné:
Chcete si nájsť doučovateľa angličtiny? Možno vás zaujíma, kde ich nájsť. Existuje niekoľko spôsobov, ako nájsť doučovateľa angličtiny vo vašom meste, v závislosti od toho, aký typ doučovania hľadáte. Niektoré spôsoby vyhľadávania doučovateľov vo vašom okolí sú nasledovné:
Keď ste sa dozvedeli o histórii a vývoji anglického jazyka a o tom, ako nájsť učiteľa, ste pripravení začať budovať svoje jazykové zručnosti. Spojením dôkladného pochopenia histórie a vývoja anglického jazyka s individuálnou podporou anglického lektora budete môcť získať zručnosti a sebadôveru, ktoré potrebujete na to, aby ste uspeli v akademickej a profesionálnej oblasti.
Hľadáš doučovanie predmetu anglický jazyk? Nájdi si správneho doučovateľa predmetu anglický jazyk pre doučovanie online alebo osobne v tvojom okolí.
Pre správne fungovanie stránky pristupujeme k informáciám uloženým v tvojom zariadení. Ide napríklad o cookies alebo lokálnu pamäť prehliadača. Ukladáme tam dáta potrebné pre fungovanie stránky, údaje využívané na analytické účely alebo údaje ukladané tretími stranami.
Ak sú tieto informácie nevyhnutné pre chod stránky, ukladáme ich hneď automaticky. Na všetky ostatné potrebujeme súhlas, ktorý môžeš udeliť nižšie. Tvoj súhlas si uchováme 12 mesiacov, pri odmietnutí sa ťa na súhlas opäť opýtame po 6 mesiacoch, svoje rozhodnutie však môžeš zmeniť kedykoľvek. Bližšie informácie nájdeš na stránke ochrany osobných údajov a vo všeobecných podmienkach používania.