Britská alebo americká angličtina - výhody a nevýhody pri štúdiu jazykov

Britská alebo americká angličtina - výhody a nevýhody pri štúdiu jazykov

Publikované: 15. 3. 2023 Autor: Juraj S.

Angličtina je jedným z najrozšírenejších jazykov na svete a jej štúdium môže jednotlivcom a spoločnosti otvoriť mnohé možnosti. Pri štúdiu angličtiny však študenti často stoja pred voľbou medzi dvoma hlavnými dialektmi: britskou a americkou angličtinou. Oba dialekty sú široko rozšírené a zrozumiteľné, pričom má svoje výhody štúdium i jedného z nich. V tomto príspevku sa budeme zaoberať výhodami štúdia britskej alebo americkej angličtiny a ukážeme si niekoľko tipov a zdrojov pre študentov, ktorí sa chcú zlepšiť v angličtine.

Historické rozdiely medzi britskou a americkou angličtinou

Angličtina je lingua franca moderného sveta a používa sa ako komunikačný a obchodný jazyk v mnohých krajinách. Štúdiom angličtiny si jednotlivci môžu rozšíriť svoje obzory, nadviazať kontakty s ľuďmi z rôznych kultúr a získať prístup k množstvu vedomostí a príležitostí. Či už sa učíte britskú alebo americkú angličtinu, učíte sa jazyk, ktorý má celosvetový význam a dôležitosť.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa britská a americká angličtina vyvíjali odlišne, sú historické a kultúrne rozdiely medzi týmito dvoma národmi. Kolonizácia Severnej Ameriky Britmi v 17. storočí priniesla na kontinent anglický jazyk, ale osadníci, ktorí prišli do Ameriky, hovorili rôznymi dialektmi a mali odlišnú výslovnosť, pravopis a slovnú zásobu. To viedlo k vzniku regionálnych dialektov a variácií anglického jazyka.

V prvých dňoch existencie kolónií neexistoval štandardizovaný pravopis anglických slov a bol do značnej miery ovplyvnený individuálnymi preferenciami a regionálnymi dialektmi. V dôsledku toho sa v americkej angličtine začali vytvárať vlastné hláskové podoby, ktoré sa líšili od britskej angličtiny. Keď Noah Webster v roku 1828 vydal svoj Americký slovník anglického jazyka, snažil sa vytvoriť štandard pre pravopis americkej angličtiny, ktorý by ju odlíšil od britskej. Webster presadzoval zjednodušený pravopis a upustil od používania písmena "u" v slovách ako "colour" a "favour", z ktorých sa v americkej angličtine stali “color" a "favor".

Odlišnosti v slovnej zásobe vznikli aj v dôsledku historických a kultúrnych rozdielov medzi oboma národmi. Vývoj týchto rozdielov ovplyvnili faktory, ako je prisťahovalectvo, spoločenská trieda a hospodárske podmienky. Napríklad v britskej angličtine sa používa slovo "lorry" na označenie nákladného auta, zatiaľ čo v americkej angličtine sa používa "truck". Podobne v britskej angličtine sa pod pojmom "chips" rozumie druh tenko nakrájaných zemiakov, ktoré sa smažia, zatiaľ čo v americkej angličtine sa pod pojmom "chips" rozumie to, čo Briti nazývajú "hranolky".

Výslovnosť a gramatika sa v britskej a americkej angličtine vyvíjali odlišne aj v dôsledku vplyvu rôznych regionálnych prízvukov a dialektov v rámci jednotlivých variantov angličtiny. Tieto rozdiely vo výslovnosti a gramatike možno vysledovať v dôsledku vývoja rôznych regionálnych prízvukov a nárečí v rámci každého variantu angličtiny.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa vyvíjal anglický jazyk, prejdite na náš blogový príspevok o histórii a vývoji anglického jazyka.

Podobnosti a rozdiely medzi britskou a americkou angličtinou

Britská angličtina a americká angličtina sú dva hlavné dialekty angličtiny, a hoci majú mnoho spoločných čŕt, existujú medzi nimi aj pozoruhodné rozdiely. Napríklad britská angličtina má tendenciu byť viac štandardizovaná a formálna, zatiaľ čo americká angličtina je často neformálnejšia a praktickejšia. Britská angličtina má tiež bohaté kultúrne dedičstvo, s týmto dialektom je spojená literatúra, divadlo a film. Na druhej strane americká angličtina dominuje v populárnej kultúre a médiách a má významný vplyv na globálny obchod a technológie. Pri štúdiu angličtiny je dôležité uvedomiť si tieto podobnosti a rozdiely a vybrať si dialekt, ktorý najlepšie vyhovuje vašim cieľom a potrebám. Celkovo môžeme rozdiely rozdeliť do 5 jazykových kategórií: pravopis, slovná zásoba, gramatika, výslovnosť a idiomatické výrazy. Nižšie si prejdeme základné rozdiely v jednotlivých kategóriách, aby sme vám pomohli lepšie pochopiť, ktorý jazyk je pre vás vhodný. Ak sa chcete dozvedieť viac o podobnostiach a rozdieloch, pozrite si náš príspevok o pochopení rozdielu medzi britskou a americkou angličtinou.

Pravopisné rozdiely:

Britská a americká angličtina sa výrazne líšia v pravopise. Tieto rozdiely možno vysledovať až do počiatkov kolonizácie Severnej Ameriky Britmi. Americký slovník anglického jazyka Noaha Webstera, ktorý vyšiel v roku 1828, bol prvým pokusom o štandardizáciu amerického anglického pravopisu, ktorým sa chcel odlíšiť od britskej angličtiny. Medzi týmito dvoma variantmi angličtiny existuje niekoľko rozdielov v pravopise. Napríklad slovo "colour" sa v americkej angličtine píše ako "color", zatiaľ čo slovo "centre" sa píše ako "center". Podobne "theatre" je "theater", "realise" je "realize", "programme" je "program" a "analyse" je "analyze".

Slovotvorné rozdiely:

Slovná zásoba je ďalším významným rozdielom medzi britskou a americkou angličtinou. V jednom variante angličtiny sa bežne používa veľa slov, ktoré sa v druhom variante nepoužívajú. Napríklad v britskej angličtine sa na označenie nákladného auta používa výraz "lorry", zatiaľ čo v americkej angličtine sa používa výraz "truck". Podobne "chips" sú v britskej angličtine tenké plátky zemiakov, ktoré sa smažia, zatiaľ čo "chips" v americkej angličtine označuje “french fries". Medzi ďalšie príklady rozdielov v slovnej zásobe patria "lift" a "elevator", "flat" a "apartment", "biscuit" a "cookie" a "petrol" a "gasoline". Viac sa o anglickej slovnej zásoby dočítate v tomto blogovom príspevku pre budovanie silnej slovnej zásoby.

Gramatické rozdiely:

Medzi britskou a americkou angličtinou existujú rozdiely v gramatike. Jedným z najvýraznejších rozdielov je používanie hromadných podstatných mien. V britskej angličtine sa hromadné podstatné mená považujú za jednotné číslo, zatiaľ čo v americkej angličtine sa považujú za množné číslo. Napríklad v britskej angličtine "the team is playing well", zatiaľ čo v americkej angličtine "the team are playing well". Rozdiely sú okrem iného aj v používaní predložiek, časovaní slovies a poradí slov. Chcete sa ponoriť hlbšie do anglickej gramatiky? Viac sa dozviete v tomto blogovom príspevku, kde rozoberáme bežné gramatické chyby a spôsoby, ako sa im vyhnúť.

Výslovnostné rozdiely:

Výslovnosť je ďalšou oblasťou, v ktorej existujú rozdiely medzi britskou a americkou angličtinou. Najvýraznejší rozdiel je v spôsobe výslovnosti samohlások. Napríklad v britskej angličtine sa samohláska "bath" vyslovuje s krátkym "a", zatiaľ čo v americkej angličtine sa vyslovuje s dlhým "a". Podobne samohláska "dance" sa v britskej angličtine vyslovuje s krátkym "a", zatiaľ čo v americkej angličtine sa vyslovuje s dlhým "a". Rozdiely sú aj v spôsobe výslovnosti spoluhlások, pričom niektoré spoluhlásky sa v každom variante angličtiny vyslovujú inak.

Idiomatické výrazy:

Idiomatické výrazy sú frázy, ktoré sa používajú na vyjadrenie určitého významu, ktorý nemusí byť zrejmý z doslovného výkladu použitých slov. V britskej angličtine sa používa mnoho idiomatických výrazov, ktoré sa nemusia používať v americkej angličtine a naopak. Napríklad v britskej angličtine sa výraz "the bee's knees" používa na označenie niečoho, čo je vynikajúce, zatiaľ čo v americkej angličtine sa na vyjadrenie toho istého významu používa výraz "the cat's meow". Podobne v britskej angličtine sa výraz "cheeky" používa na označenie niekoho, kto je drzý alebo neúctivý, zatiaľ čo v americkej angličtine sa v podobnom kontexte používa výraz "fresh".

Výhody štúdia britskej angličtiny

Ak máte záujem učiť sa britskú angličtinu, je potrebné zvážiť niekoľko výhod. Po prvé, britská angličtina je najrozšírenejším jazykom na svete, hovorí ňou viac ako 1,5 miliardy ľudí. Je to spôsobené historickým vplyvom Britského impéria a krajín Commonwealthu, ktoré rozšírili tento dialekt po celom svete. Okrem toho je britská angličtina štandardizovanejšia ako americká angličtina, pričom Oxfordský a Cambridgeský slovník angličtiny poskytujú jasné a autoritatívne definície a príklady používania britskej angličtiny. Britská angličtina sa tiež často považuje za prestížnejšiu ako americká angličtina, najmä v akademickom a profesionálnom prostredí. Britská angličtina kladie väčší dôraz na výslovnosť a prízvuk, pričom existuje široká škála regionálnych prízvukov a dialektov. Štúdium britskej angličtiny môže študentom pomôcť rozvíjať sa v presnejšej a diferencovanejšej výslovnosti.

Výhody štúdia americkej angličtiny

Ak máte záujem o štúdium americkej angličtiny, je potrebné zvážiť jej výhody. Po prvé, americká angličtina dominuje v populárnej kultúre a médiách. Nájdeme ju v hollywoodských filmov, amerických televíznych programoch a americkej hudbe, ktoré ovplyvňujú ľudí na celom svete. Okrem toho má americká angličtina významný vplyv na svetový obchod a technológie, pričom mnohé medzinárodné spoločnosti používajú americkú angličtinu ako svoju lingua franca. Americká angličtina je tiež známa svojou jednoduchosťou a praktickosťou, pričom sa zameriava na jasnú a stručnú komunikáciu. Americká angličtina je často neformálnejšia a ležérnejšia ako britská angličtina, čo môže byť výhodné v spoločenských situáciách.

Ktorú z nich si vybrať?

Výber medzi britskou a americkou angličtinou môže byť ťažké rozhodnutie a v konečnom dôsledku závisí od vašich osobných cieľov, záujmov a potrieb. Ak sa zaujímate o akademický alebo profesionálny kontext (pozrite si naše blogové príspevky o zlepšení obchodnej angličtiny a prekonávaní jazykových bariér). Ak sa zaujímate o britskú literatúru, divadlo alebo film, potom je pre vás britská angličtina tou najlepšou voľbou. Ak sa zaujímate o populárnu kultúru, médiá alebo technológie, alebo ak sa chcete zamerať na praktické komunikačné zručnosti, cestovanie alebo štúdium v zahraničí (viac sa dozviete v tomto blogovom článku o študiu angličtiny v zahraničí), potom môže byť pre vás najlepšou voľbou americká angličtina. V konečnom dôsledku je výber na vás a neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď.

Zdroje pre štúdium angličtiny

Nezávisle od toho, ktorý dialekt angličtiny sa rozhodnete učiť, je k dispozícii mnoho zdrojov, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše zručnosti. Tu je niekoľko príkladov:

  • Aplikácie na výučbu jazykov: Aplikácie ako Duolingo, Babbel a Rosetta Stone ponúkajú interaktívne lekcie a aktivity, ktoré vám pomôžu zlepšiť si slovnú zásobu, gramatiku a výslovnosť. Mnohé z týchto aplikácií majú na výber britskú alebo americkú angličtinu, takže si môžete prispôsobiť výučbu zvolenému dialektu.
  • Online kurzy: K dispozícii je mnoho online kurzov, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše znalosti angličtiny, vrátane kurzov, ktoré ponúkajú univerzity a jazykové školy. Webové stránky ako Coursera a edX ponúkajú bezplatné alebo cenovo dostupné kurzy v širokej škále tém vrátane štúdia anglického jazyka.
  • Podcasty: Podcasty, ako napríklad "The English We Speak" od BBC a "All Ears English" zo Spojených štátov, ponúkajú pútavý a informatívny obsah, ktorý vám môže pomôcť zlepšiť vaše schopnosti počúvania a porozumenia. Mnohé z týchto podcastov sa zaoberajú aj regionálnymi rozdielmi medzi britskou a americkou angličtinou.
  • Knihy: Čítanie kníh v angličtine vám môže pomôcť zlepšiť si slovnú zásobu, gramatiku a zručnosti čítania s porozumením. Vyberte si knihy, ktoré sú napísané v dialekte, ktorý sa chcete naučiť, a začnite s niečím, čo zodpovedá vašej úrovni znalosti jazyka.

Nájdenie doučovateľa alebo jazykovej triedy

Ak sa pokúšate zlepšiť svoje jazykové znalosti sami, môžete zvážiť pomoc od doučovateľa alebo sa zapísať do kurzu angličtiny. Doučovateľ vám môže poskytnúť individuálnu podporu a pomôže vám identifikovať konkrétne slabé miesta. Ak chcete si nájsť jazykovú školu vo svojom okolí, jednoducho vyhľadajte napríklad "jazyková škola Trenčín" alebo "kurz angličtiny Košice". Ak sa vám jazykovú školu vo vašom okolí nepodarí nájsť, stále máte šancu získať pomoc pri učení, a to tým, že si nájdete miestneho lektora - aj týmto spôsobom získate vzdelávaciu podporu pri učení sa anglického jazyka a lektor vás môže zoznámiť s ďalšími ľuďmi vo vašom okolí. Miestneho lektora nájdete napríklad vyhľadaním "doučovanie angličtiny Žilina" alebo "doučovateľ angličtina Prešov". Ak si chcete prečítať viac o výhodách dobrého doučovateľa, môžete si prečítať náš blogový príspevok o výhodách individuálneho doučovania.

Záver

Či už sa rozhodnete učiť britskú alebo americkú angličtinu, učenie sa oboch dialektov má mnoho výhod. Pochopením podobností a rozdielov medzi týmito dialektmi a výberom zdrojov a materiálov, ktoré sú vhodné pre vaše ciele a potreby, môžete zlepšiť svoje znalosti angličtiny a rozšíriť si obzory. Aby ste získali dobrý a pevný základ pre štúdium anglického jazyka, nájdite si učiteľa, ktorý vás bude podporovať pri učení a pomôže vám stanoviť si ciele a dosiahnuť pokrok. Prečo nezačať ešte dnes? Veselé učenie!